Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniach od 4. do 11. marca uczniowie naszej szkoły wraz z ich niemieckimi partnerami uczestniczyli w wymianie.
Pierwszego dnia odbyły się oficjalne powitania, zabawy integracyjne oraz wspólne lekcje języka polskiego i angielskiego. Lekcje te były prowadzone przez Panie Olgę Soporowską-Wojtczak i Dagmarę Tabakę-Wojak. Po południu podczas warsztatów w Malowanej Kuźni każdy uczeń mógł zaprojektować swój własny T-shirt.

We wtorek atrakcją dla uczniów była gra miejska na terenie Poznania oraz wizyta w Muzeum Rogala Marcińskiego.

W środę wszyscy uczestnicy wymiany udali się na warsztaty teatralne do Szamocina, uczniowie brali w nich udział od środy do piątku. Tematem przewodnim tegorocznej wymiany była „Podróż” i to właśnie jej poświęcone były warsztaty. Mimo trudnych wielogodzinnych prób wszyscy dobrze się bawili i dobrze wspominają pobyt w Szamocinie. Owocem tych warsztatów było przedstawienie słowno-muzyczne „Między walizkami” według pomysłu Pani Renaty Mochnacz.

Sobotę wszyscy uczestnicy spędzili u rodzin, a wieczorem spotkaliśmy się na wieczorze pożegnalnym, podczas którego rodzice obejrzeli przedstawienie. Polscy i niemieccy uczniowie recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali po polsku, niemiecku i po angielsku. Myślę, że wzruszeni byli zarówno widzowie, jak i sami młodzi wykonawcy. Rodzice jak zwykle zadbali o stronę kulinarną wieczoru i uraczyli nas pysznymi ciastami i polskimi daniami.

W niedzielę na poznańskim dworcu, mimo zimna, serdecznie i ciepło pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół.

Wymiana w tym roku była udana jak zwykle, a wyjątkowa z dwóch powodów: po pierwsze połowę uczestników stanowili uczniowie klas szóstych, którzy dopiero od dwóch lat uczą się języka niemieckiego; świetnie odnaleźli się w wymianie. Po drugie, również rodzice spisali się na szóstkę i zorganizowali młodzieży każde popołudnie, były wyjście na termy, kręgle, lasermaxa i wspólne obiady.

Własnie za to zaangażowanie serdecznie dziękuję Szanownym Rodzicom i Wam, drodzy uczniowie.

Ogromne podziękowania należą się również organizacji, która finansowo wsparła ten projekt: PNWM Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. To dzięki środkom finansowym, które otrzymaliśmy z Warszawy na nasz projekt, mogliśmy pozwolić sobie na tak bogaty program.
Przed nami czerwcowy wyjazd z rewizytą do Kilonii. A w przyszłym roku jubileuszowa, bo dziesiąta, wymiana. Myślę, że niewiele szkół może poszczycić się tak długoletnią i owocną współpracą ze szkołą partnerską i jest to z pewnością nasz wspólny sukces.

Sylwia Denka

Zdjęcie1878(1)
Zdjęcie1876
Zdjęcie1881
Zdjęcie1883
Zdjęcie1888

Back to top